polskienglishdeutschitalian

Słowo "paddle" wywodzi się z języka angielskiego. W języku Hiszpańskim istnieje pod nazwą "padel" i zostało włączone do dwudziestego trzeciego wydania słownika języka hiszpańskiego "Hiszpańskiej Akademii Królewskiej".

Początki Padla sytuują się na rok 1974. Wówczas Alfonso de Hohenlohe udał się do Meksyku na zaproszenie swoich przyjaciół, Enrique Corcuera i García-Pimentel. Podczas pobytu w Meksyku, zainteresował się nową dyscypliną sportową, zwaną „Tenisem Łopatkowym”.

Nazwa Tenis Łopatkowy wywodziła się od rakiety, ponieważ była ona wykonywana z drewna i miała kształt podobny do łopatki.

Po powrocie do Hiszpanii, Alfonso de Hohenloh podjął studia. W międzyczasie udoskonalał kort do Padla, aby wkrótce po ukończeniu studiów, wybudować swój pierwszy kort w Club Marbella w  Hiszpanii.

Nowa dyscyplina sportu odniosła ogromny sukces w przeciągu krótkiego czasu. Club Marbella przyciągał takie sportowe osobistości, jak tenisista Manolo Santana, który w późniejszym czasie organizował turnieje padla, a także promował sport na Costa del Sol.

W 1975 roku, miliarder Julio Menditeguy, przyjaciel Alfonsa, postanowił kolportować nową dyscyplinę sportu do Argentyny.
W przeciągu  kilku lat, padel osiągnął niebagatelny sukces, stając się najpopularniejszym sportem praktykowanym w tym kraju.

W kolejnych latach Padel pozyskiwał popularność w wielu innych krajach, takich jak Brazylia, Urugwaj, Chile, Paragwaj, a także Ameryka Północna. W Hiszpanii, Padel był praktykowany przede wszystkim w dużych miastach takich jak Madryt, Barcelona, Walencja, Saragossa, Ekstremadura, Andaluzja, Galicja czy Kraju Basków. Aktualnie, Padel jest drugą dyscypliną po piłce nożnej pod względem popularności w Hiszpanii, a kluby padlowskie są ogólnodostępne na terenie całego kraju. Od 2005 roku, organizuje się Turniej Paddle Pro Tour, który odbywa się w najbardziej prestiżowych klubach Hiszpanii i Argentyny. Biorą w nim udział najlepsi gracze z całego świata.

Pierwszy kort do Padla